    Sumida America Components Inc. CDRH60D28RNP-4R7MC
    Part No.:
    CDRH60D28RNP-4R7MC
    Manufacturer:
    Sumida America Components Inc.
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCDRH60D28RNP-4R7MC.pdf
    Description:
    INDUCTOR
    Manufacturer:
    Sumida America Components Inc.
    Series:
    CDRH60D28R
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material - Core:
    Ferrite
    Inductance:
    4.7 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    3.75 A
    Current - Saturation (Isat):
    2.4A
    Shielding:
    Shielded
    DC Resistance (DCR):
    24mOhm
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.118" (3.00mm)