CDRH5D16NP-3R3NC.pdf
CDRH5D16NP-3R3NC.pdf
| Image |  |
| Series | CDRH5D16 | CDRH5D16 | CDRH5D16 | CDRH5D16 | CDRH5D16 |
| Package/Case | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | - | - | - | - | - |
| Material - Core | Ferrite | Ferrite | Ferrite | Ferrite | Ferrite |
| Inductance | 3.3 µH | 3.3 µH | 3.3 µH | 3.3 µH | 3.3 µH |
| Tolerance | ±25% | ±25% | ±25% | ±25% | ±25% |
| Current Rating (Amps) | 2.4 A | 2.4 A | 2.4 A | 2.4 A | 2.4 A |
| Current - Saturation (Isat) | 2.6A | 2.6A | 2.6A | 2.6A | 2.6A |
| Shielding | Shielded | Shielded | Shielded | Shielded | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 44.5mOhm Max | 44.5mOhm Max | 44.5mOhm Max | 44.5mOhm Max | 44.5mOhm Max |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz |
| Size / Dimension | 0.220" L x 0.220" W (5.60mm x 5.60mm) | 0.220" L x 0.220" W (5.60mm x 5.60mm) | 0.220" L x 0.220" W (5.60mm x 5.60mm) | 0.220" L x 0.220" W (5.60mm x 5.60mm) | 0.220" L x 0.220" W (5.60mm x 5.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.071" (1.80mm) | 0.071" (1.80mm) | 0.071" (1.80mm) | 0.071" (1.80mm) | 0.071" (1.80mm) |