    Sumida America Components Inc. CDRH26D11NP-1R5PC
    Part No.:
    CDRH26D11NP-1R5PC
    Manufacturer:
    Sumida America Components Inc.
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCDRH26D11NP-1R5PC.pdf
    Description:
    INDUCTOR
    Manufacturer:
    Sumida America Components Inc.
    Series:
    CDRH26D11
    Package/Case:
    Nonstandard
    Active
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material - Core:
    Ferrite
    Inductance:
    1.5 µH
    Tolerance:
    ±25%
    Current Rating (Amps):
    1.6 A
    Current - Saturation (Isat):
    1.2A
    Shielding:
    Shielded
    DC Resistance (DCR):
    77.5mOhm Max
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.110" L x 0.102" W (2.80mm x 2.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.047" (1.20mm)