    Sumida America Components Inc. CDH38D16BNP-5R6MC
    Part No.:
    CDH38D16BNP-5R6MC
    Manufacturer:
    Sumida America Components Inc.
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Description:
    FIXED IND 5.6UH 1.2A 139MOHM SMD
    Manufacturer:
    Sumida America Components Inc.
    Series:
    CDH38D16B
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Material - Core:
    Inductance:
    5.6 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    1.2 A
    Current - Saturation (Isat):
    720mA
    Shielding:
    Unshielded
    DC Resistance (DCR):
    139mOhm Max
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.159" L x 0.150" W (4.05mm x 3.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.071" (1.80mm)