    Sumida America Components Inc. CDC4D20NP-152KC
    Part No.:
    CDC4D20NP-152KC
    Manufacturer:
    Sumida America Components Inc.
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCDC4D20NP-152KC.pdf
    Description:
    FIXED IND 1.5MH 55MA 23.8OHM SMD
    Manufacturer:
    Sumida America Components Inc.
    Series:
    CDC4D20
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Material - Core:
    Ferrite
    Inductance:
    1.5 mH
    Tolerance:
    ±10%
    Current Rating (Amps):
    55 mA
    Current - Saturation (Isat):
    75mA
    Shielding:
    Unshielded
    DC Resistance (DCR):
    23.8Ohm Max
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.079" (2.00mm)