| Number of Positions/Bay/Row | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 |
| Number of Positions | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 |
| Card Thickness | 0.062" (1.57mm) | 0.062" (1.57mm) | 0.062" (1.57mm) | 0.062" (1.57mm) | 0.062" (1.57mm) |
| Number of Rows | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Pitch | 0.156" (3.96mm) | 0.156" (3.96mm) | 0.156" (3.96mm) | 0.156" (3.96mm) | 0.156" (3.96mm) |
| Termination | Wire Wrap | Wire Wrap | Wire Wrap | Wire Wrap | Wire Wrap |
| Contact Material | - | - | - | - | - |
| Contact Finish | Gold | Gold | Gold | Gold | Gold |
| Contact Type | Cantilever | Cantilever | Cantilever | Cantilever | Cantilever |
| Color | Black | Black | Black | Black | Black |
| Flange Feature | Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia | Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia | Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia | Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia | Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia |