| Image |  |
| Series | - | - | - | - | - |
| Packaging | Tray | Tray | Tray | Tray | Tray |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Gender | Female | Female | Female | Female | Female |
| Number of Positions/Bay/Row | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 |
| Number of Positions | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 |
| Card Thickness | 0.062" (1.57mm) | 0.062" (1.57mm) | 0.062" (1.57mm) | 0.062" (1.57mm) | 0.062" (1.57mm) |
| Number of Rows | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Pitch | 0.156" (3.96mm) | 0.156" (3.96mm) | 0.156" (3.96mm) | 0.156" (3.96mm) | 0.156" (3.96mm) |
| Read Out | Dual | Dual | Dual | Dual | Dual |
| Features | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Termination | Solder | Solder | Solder | Solder | Solder |
| Contact Material | - | - | - | - | - |
| Contact Finish | Gold | Gold | Gold | Gold | Gold |
| Contact Type | Full Bellows | Full Bellows | Full Bellows | Full Bellows | Full Bellows |
| Color | Blue | Blue | Blue | Blue | Blue |
| Flange Feature | Flush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia | Flush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia | Flush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia | Flush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia | Flush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia |