    STMicroelectronics BTA16-700BRG
    Part No.:
    BTA16-700BRG
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDBTA16-700BRG.pdf
    Description:
    TRIAC 700V 16A TO220
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Voltage - Off State:
    700 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    16 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    160A, 168A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    50 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    50 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)