    SMC Diode Solutions 3.0SMI10CA
    Part No.:
    3.0SMI10CA
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED3.0SMI10CA.pdf
    Description:
    TVS DIODE 10VWM 17VC SMC
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Series:
    3.0SMI
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    10V
    Voltage - Breakdown (Min):
    11.1V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    17V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    176.5A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)