    Signal Transformer SCRH8D28-100
    Part No.:
    SCRH8D28-100
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH8D28-100.pdf
    Description:
    FIXED IND 10UH 2.3A 47 MOHM SMD
    Series:
    SCRH8D28
    Product Status:
    Active
    Inductance:
    10 µH
    Tolerance:
    ±30%
    Current Rating (Amps):
    2.3 A
    Current - Saturation (Isat):
    2.3A
    DC Resistance (DCR):
    47mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.126" (3.20mm)