    Signal Transformer SCRH74B-270
    Part No.:
    SCRH74B-270
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH74B-270.pdf
    Description:
    FIXED IND 27UH 1.12A 150MOHM SMD
    Inductance:
    27 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    1.12 A
    Current - Saturation (Isat):
    1.12A
    DC Resistance (DCR):
    150mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.177" (4.50mm)