    Signal Transformer SCRH74B-221
    Part No.:
    SCRH74B-221
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH74B-221.pdf
    Description:
    FIXED IND 220UH 360MA 1.17OHM SM
    Inductance:
    220 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    360 mA
    Current - Saturation (Isat):
    360mA
    DC Resistance (DCR):
    1.17Ohm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.177" (4.50mm)