    Signal Transformer SCRH74B-151
    Part No.:
    SCRH74B-151
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH74B-151.pdf
    Description:
    FIXED IND 150UH 460MA 880MOHM SM
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Series:
    SCRH74B
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Material - Core:
    Inductance:
    150 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    460 mA
    Current - Saturation (Isat):
    460mA
    Shielding:
    Shielded
    DC Resistance (DCR):
    880mOhm Max
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.177" (4.50mm)