    Signal Transformer SCRH74-820
    Part No.:
    SCRH74-820
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH74-820.pdf
    Description:
    FIXED IND 82UH 610MA 430MOHM SMD
    Series:
    SCRH74
    Inductance:
    82 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    610 mA
    Current - Saturation (Isat):
    610mA
    DC Resistance (DCR):
    430mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.177" (4.50mm)