    Signal Transformer SCRH74-471
    Part No.:
    SCRH74-471
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH74-471.pdf
    Description:
    FIXED IND 470UH 260MA 3.01OHM SM
    Series:
    SCRH74
    Inductance:
    470 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    260 mA
    Current - Saturation (Isat):
    260mA
    DC Resistance (DCR):
    3.01Ohm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.177" (4.50mm)