    Signal Transformer SCRH73-331
    Part No.:
    SCRH73-331
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH73-331.pdf
    Description:
    FIXED IND 330UH 280MA 2.62OHM SM
    Inductance:
    330 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    280 mA
    Current - Saturation (Isat):
    280mA
    DC Resistance (DCR):
    2.62Ohm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.138" (3.50mm)