    Signal Transformer SCRH64-561
    Part No.:
    SCRH64-561
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH64-561.pdf
    Description:
    FIXED IND 560UH 360MA 5.43OHM SM
    Series:
    SCRH64
    Product Status:
    Active
    Inductance:
    560 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    360 mA
    Current - Saturation (Isat):
    180mA
    DC Resistance (DCR):
    5.43Ohm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.280" L x 0.256" W (7.10mm x 6.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.197" (5.00mm)