    Signal Transformer SCRH64-471
    Part No.:
    SCRH64-471
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH64-471.pdf
    Description:
    FIXED IND 470UH 380MA 3.93OHM SM
    Series:
    SCRH64
    Product Status:
    Active
    Inductance:
    470 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    380 mA
    Current - Saturation (Isat):
    200mA
    DC Resistance (DCR):
    3.93Ohm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.280" L x 0.256" W (7.10mm x 6.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.197" (5.00mm)