    Signal Transformer SCRH64-391
    Part No.:
    SCRH64-391
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH64-391.pdf
    Description:
    FIXED IND 390UH 400MA 2.94OHM SM
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Series:
    SCRH64
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Material - Core:
    Inductance:
    390 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    400 mA
    Current - Saturation (Isat):
    220mA
    Shielding:
    Shielded
    DC Resistance (DCR):
    2.94Ohm Max
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.280" L x 0.256" W (7.10mm x 6.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.197" (5.00mm)