    Signal Transformer SCRH64-270
    Part No.:
    SCRH64-270
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH64-270.pdf
    Description:
    FIXED IND 27UH 1.17A 300MOHM SMD
    Series:
    SCRH64
    Inductance:
    27 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    1.17 A
    Current - Saturation (Isat):
    820mA
    DC Resistance (DCR):
    300mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.280" L x 0.256" W (7.10mm x 6.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.197" (5.00mm)