    Signal Transformer SCRH64-120
    Part No.:
    SCRH64-120
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH64-120.pdf
    Description:
    FIXED IND 12UH 1.8A 130 MOHM SMD
    Series:
    SCRH64
    Inductance:
    12 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    1.8 A
    Current - Saturation (Isat):
    1.22A
    DC Resistance (DCR):
    130mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.280" L x 0.256" W (7.10mm x 6.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.197" (5.00mm)