    Signal Transformer SCRH2D11-470
    Part No.:
    SCRH2D11-470
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH2D11-470.pdf
    Description:
    FIXED IND 47UH 340MA 2.35OHM SMD
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Series:
    SCRH2D11
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Material - Core:
    Inductance:
    47 µH
    Tolerance:
    ±30%
    Current Rating (Amps):
    340 mA
    Current - Saturation (Isat):
    150mA
    Shielding:
    Shielded
    DC Resistance (DCR):
    2.35Ohm Max
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.051" (1.30mm)