    Signal Transformer SCRH127B-471
    Part No.:
    SCRH127B-471
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH127B-471.pdf
    Description:
    FIXED IND 470UH 920MA 980MOHM SM
    Series:
    SCRH127B
    Inductance:
    470 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    920 mA
    Current - Saturation (Isat):
    790mA
    DC Resistance (DCR):
    980mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)