    Signal Transformer SCRH127-7R6
    Part No.:
    SCRH127-7R6
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH127-7R6.pdf
    Description:
    FIXED IND 7.6UH 6.3A 20 MOHM SMD
    Series:
    SCRH127
    Inductance:
    7.6 µH
    Tolerance:
    ±30%
    Current Rating (Amps):
    6.3 A
    Current - Saturation (Isat):
    5.9A
    DC Resistance (DCR):
    20mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)