    Signal Transformer SCRH125-560
    Part No.:
    SCRH125-560
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH125-560.pdf
    Description:
    FIXED IND 56UH 2.23A 110MOHM SMD
    Inductance:
    56 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    2.23 A
    Current - Saturation (Isat):
    1.7A
    DC Resistance (DCR):
    110mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.236" (6.00mm)