    Signal Transformer SCRH125-331
    Part No.:
    SCRH125-331
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH125-331.pdf
    Description:
    FIXED IND 330UH 1.04A 510MOHM SM
    Inductance:
    330 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    1.04 A
    Current - Saturation (Isat):
    680mA
    DC Resistance (DCR):
    510mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.236" (6.00mm)