    Signal Transformer SCRH125-181
    Part No.:
    SCRH125-181
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH125-181.pdf
    Description:
    FIXED IND 180UH 1.44A 320MOHM SM
    Inductance:
    180 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    1.44 A
    Current - Saturation (Isat):
    900mA
    DC Resistance (DCR):
    320mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.236" (6.00mm)