    Signal Transformer SCRH124B-331
    Part No.:
    SCRH124B-331
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH124B-331.pdf
    Description:
    FIXED IND 330UH 780MA 990MOHM SM
    Series:
    SCRH124B
    Inductance:
    330 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    780 mA
    Current - Saturation (Isat):
    500mA
    DC Resistance (DCR):
    990mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.189" (4.80mm)