    Signal Transformer SCRH124B-181
    Part No.:
    SCRH124B-181
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH124B-181.pdf
    Description:
    FIXED IND 180UH 1.05A 620MOHM SM
    Series:
    SCRH124B
    Inductance:
    180 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    1.05 A
    Current - Saturation (Isat):
    850mA
    DC Resistance (DCR):
    620mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.189" (4.80mm)