    Signal Transformer SCRH105R-471
    Part No.:
    SCRH105R-471
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH105R-471.pdf
    Description:
    FIXED IND 470UH 700MA 1.28OHM SM
    Series:
    SCRH105R
    Inductance:
    470 µH
    Tolerance:
    ±30%
    Current Rating (Amps):
    700 mA
    Current - Saturation (Isat):
    500mA
    DC Resistance (DCR):
    1.28Ohm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.201" (5.10mm)