    Signal Transformer SCRH105R-391
    Part No.:
    SCRH105R-391
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH105R-391.pdf
    Description:
    FIXED IND 390UH 780MA 953MOHM SM
    Series:
    SCRH105R
    Inductance:
    390 µH
    Tolerance:
    ±30%
    Current Rating (Amps):
    780 mA
    Current - Saturation (Isat):
    570mA
    DC Resistance (DCR):
    953mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.201" (5.10mm)