    Signal Transformer SCRH105R-390
    Part No.:
    SCRH105R-390
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH105R-390.pdf
    Description:
    FIXED IND 39UH 2.43A 106MOHM SMD
    Series:
    SCRH105R
    Inductance:
    39 µH
    Tolerance:
    ±30%
    Current Rating (Amps):
    2.43 A
    Current - Saturation (Isat):
    1.7A
    DC Resistance (DCR):
    106mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.201" (5.10mm)