    Signal Transformer SCRH105-390
    Part No.:
    SCRH105-390
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH105-390.pdf
    Description:
    FIXED IND 39UH 1.53A 220MOHM SMD
    Series:
    SCRH105
    Inductance:
    39 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    1.53 A
    Current - Saturation (Isat):
    2.3A
    DC Resistance (DCR):
    220mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.398" L x 0.362" W (10.10mm x 9.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.236" (6.00mm)