    Signal Transformer SCRH104R-5R8
    Part No.:
    SCRH104R-5R8
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH104R-5R8.pdf
    Description:
    FIXED IND 5.8UH 4.84A 22MOHM SMD
    Series:
    SCRH104R
    Inductance:
    5.8 µH
    Tolerance:
    ±30%
    Current Rating (Amps):
    4.84 A
    Current - Saturation (Isat):
    5.5A
    DC Resistance (DCR):
    22mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.157" (4.00mm)