    Signal Transformer SCRH104R-2R5
    Part No.:
    SCRH104R-2R5
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH104R-2R5.pdf
    Description:
    FIXED IND 2.5UH 7.5A 10 MOHM SMD
    Series:
    SCRH104R
    Inductance:
    2.5 µH
    Tolerance:
    ±30%
    Current Rating (Amps):
    7.5 A
    Current - Saturation (Isat):
    7.5A
    DC Resistance (DCR):
    10mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.157" (4.00mm)