SCIHP1040-5R6M.pdf
SCIHP1040-5R6M.pdf
| Material - Core | - | - | - | - | - |
| Inductance | 5.6 µH | 5.6 µH | 5.6 µH | 5.6 µH | 5.6 µH |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 8 A | 8 A | 8 A | 8 A | 8 A |
| Current - Saturation (Isat) | 12A | 12A | 12A | 12A | 12A |
| Shielding | Shielded | Shielded | Shielded | Shielded | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 23.5mOhm Max | 23.5mOhm Max | 23.5mOhm Max | 23.5mOhm Max | 23.5mOhm Max |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Inductance Frequency - Test | 200 kHz | 200 kHz | 200 kHz | 200 kHz | 200 kHz |
| Size / Dimension | 0.453" L x 0.402" W (11.50mm x 10.20mm) | 0.453" L x 0.402" W (11.50mm x 10.20mm) | 0.453" L x 0.402" W (11.50mm x 10.20mm) | 0.453" L x 0.402" W (11.50mm x 10.20mm) | 0.453" L x 0.402" W (11.50mm x 10.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.157" (4.00mm) | 0.157" (4.00mm) | 0.157" (4.00mm) | 0.157" (4.00mm) | 0.157" (4.00mm) |