SCIHP1040-2R5M.pdf
SCIHP1040-2R5M.pdf
| Image |  |
| Series | SCIHP1040 | SCIHP1040 | SCIHP1040 | SCIHP1040 | SCIHP1040 |
| Package/Case | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Wirewound | Wirewound | Wirewound | Wirewound | Wirewound |
| Material - Core | - | - | - | - | - |
| Inductance | 2.5 µH | 2.5 µH | 2.5 µH | 2.5 µH | 2.5 µH |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 12 A | 12 A | 12 A | 12 A | 12 A |
| Current - Saturation (Isat) | 16A | 16A | 16A | 16A | 16A |
| Shielding | Shielded | Shielded | Shielded | Shielded | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 9.5mOhm Max | 9.5mOhm Max | 9.5mOhm Max | 9.5mOhm Max | 9.5mOhm Max |
| Q @ Freq | - | - | - | - | - |
| Frequency - Self Resonant | - | - | - | - | - |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Inductance Frequency - Test | 200 kHz | 200 kHz | 200 kHz | 200 kHz | 200 kHz |
| Features | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - | - | - | - | - |
| Size / Dimension | 0.453" L x 0.402" W (11.50mm x 10.20mm) | 0.453" L x 0.402" W (11.50mm x 10.20mm) | 0.453" L x 0.402" W (11.50mm x 10.20mm) | 0.453" L x 0.402" W (11.50mm x 10.20mm) | 0.453" L x 0.402" W (11.50mm x 10.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.157" (4.00mm) | 0.157" (4.00mm) | 0.157" (4.00mm) | 0.157" (4.00mm) | 0.157" (4.00mm) |