    Signal Transformer SC52LC-680
    Part No.:
    SC52LC-680
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSC52LC-680.pdf
    Description:
    FIXED IND 68UH 480MA 1.13OHM SMD
    Series:
    SC52LC
    Inductance:
    68 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    480 mA
    Current - Saturation (Isat):
    300mA
    Shielding:
    Shielded
    DC Resistance (DCR):
    1.13Ohm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.079" (2.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order SC52LC-680 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SC52LC-680 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SC52LC-680?
    Image SC52LC-100 SC52LC-101 SC52LC-150 SC52LC-1R2 SC52LC-220
    Part Number SC52LC-100 SC52LC-101 SC52LC-150 SC52LC-1R2 SC52LC-220
    Series SC52LC SC52LC SC52LC SC52LC SC52LC
    Material - Core - - - - -
    Inductance 68 µH 68 µH 68 µH 68 µH 68 µH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 480 mA 480 mA 480 mA 480 mA 480 mA
    Current - Saturation (Isat) 300mA 300mA 300mA 300mA 300mA
    Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
    DC Resistance (DCR) 1.13Ohm Max 1.13Ohm Max 1.13Ohm Max 1.13Ohm Max 1.13Ohm Max
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
    Size / Dimension 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm) 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm) 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm) 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm) 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm)