    Signal Transformer SC5022FH-3R3
    Part No.:
    SC5022FH-3R3
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSC5022FH-3R3.pdf
    Description:
    FIXED IND 3.3UH 9.4A 9 MOHM SMD
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Series:
    SC5022FH
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Wirewound
    Material - Core:
    Inductance:
    3.3 µH
    Tolerance:
    ±30%
    Current Rating (Amps):
    9.4 A
    Current - Saturation (Isat):
    17A
    Shielding:
    Unshielded
    DC Resistance (DCR):
    9mOhm Max
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.880" L x 0.640" W (22.35mm x 16.26mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order SC5022FH-3R3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SC5022FH-3R3 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SC5022FH-3R3?
    Image SC5022FH-100 SC5022FH-150 SC5022FH-1R5 SC5022FH-220 SC5022FH-2R2
    Part Number SC5022FH-100 SC5022FH-150 SC5022FH-1R5 SC5022FH-220 SC5022FH-2R2
    Series SC5022FH SC5022FH SC5022FH SC5022FH SC5022FH
    Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound
    Material - Core - - - - -
    Inductance 3.3 µH 3.3 µH 3.3 µH 3.3 µH 3.3 µH
    Tolerance ±30% ±30% ±30% ±30% ±30%
    Current Rating (Amps) 9.4 A 9.4 A 9.4 A 9.4 A 9.4 A
    Current - Saturation (Isat) 17A 17A 17A 17A 17A
    Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
    DC Resistance (DCR) 9mOhm Max 9mOhm Max 9mOhm Max 9mOhm Max 9mOhm Max
    Q @ Freq - - - - -
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
    Features - - - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.880" L x 0.640" W (22.35mm x 16.26mm) 0.880" L x 0.640" W (22.35mm x 16.26mm) 0.880" L x 0.640" W (22.35mm x 16.26mm) 0.880" L x 0.640" W (22.35mm x 16.26mm) 0.880" L x 0.640" W (22.35mm x 16.26mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm) 0.315" (8.00mm) 0.315" (8.00mm) 0.315" (8.00mm) 0.315" (8.00mm)