    Signal Transformer SC4020FH-680
    Part No.:
    SC4020FH-680
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSC4020FH-680.pdf
    Description:
    FIXED IND 68UH 1.9A 185 MOHM SMD
    Inductance:
    68 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    1.9 A
    Current - Saturation (Isat):
    2A
    DC Resistance (DCR):
    185mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.272" (6.90mm)
    Datasheet:
    1. How to order SC4020FH-680 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SC4020FH-680 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SC4020FH-680?
    Material - Core - - - - -
    Inductance 68 µH 68 µH 68 µH 68 µH 68 µH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 1.9 A 1.9 A 1.9 A 1.9 A 1.9 A
    Current - Saturation (Isat) 2A 2A 2A 2A 2A
    Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
    DC Resistance (DCR) 185mOhm Max 185mOhm Max 185mOhm Max 185mOhm Max 185mOhm Max
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
    Size / Dimension 0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm) 0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm) 0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm) 0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm) 0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.272" (6.90mm) 0.272" (6.90mm) 0.272" (6.90mm) 0.272" (6.90mm) 0.272" (6.90mm)