    Signal Transformer SC4020FH-470
    Part No.:
    SC4020FH-470
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSC4020FH-470.pdf
    Description:
    FIXED IND 47UH 2.1A 132 MOHM SMD
    Inductance:
    47 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    2.1 A
    Current - Saturation (Isat):
    2.4A
    DC Resistance (DCR):
    132mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.272" (6.90mm)
    Datasheet:
    1. How to order SC4020FH-470 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SC4020FH-470 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SC4020FH-470?
    Material - Core - - - - -
    Inductance 47 µH 47 µH 47 µH 47 µH 47 µH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 2.1 A 2.1 A 2.1 A 2.1 A 2.1 A
    Current - Saturation (Isat) 2.4A 2.4A 2.4A 2.4A 2.4A
    Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
    DC Resistance (DCR) 132mOhm Max 132mOhm Max 132mOhm Max 132mOhm Max 132mOhm Max
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
    Size / Dimension 0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm) 0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm) 0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm) 0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm) 0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.272" (6.90mm) 0.272" (6.90mm) 0.272" (6.90mm) 0.272" (6.90mm) 0.272" (6.90mm)