    Signal Transformer SC4020FH-2R8
    Part No.:
    SC4020FH-2R8
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSC4020FH-2R8.pdf
    Description:
    FIXED IND 2.8UH 9.6A 10 MOHM SMD
    Inductance:
    2.8 µH
    Tolerance:
    ±30%
    Current Rating (Amps):
    9.6 A
    Current - Saturation (Isat):
    9.3A
    DC Resistance (DCR):
    10mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.272" (6.90mm)
    Datasheet:
    1. How to order SC4020FH-2R8 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SC4020FH-2R8 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SC4020FH-2R8?
    Material - Core - - - - -
    Inductance 2.8 µH 2.8 µH 2.8 µH 2.8 µH 2.8 µH
    Tolerance ±30% ±30% ±30% ±30% ±30%
    Current Rating (Amps) 9.6 A 9.6 A 9.6 A 9.6 A 9.6 A
    Current - Saturation (Isat) 9.3A 9.3A 9.3A 9.3A 9.3A
    Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
    DC Resistance (DCR) 10mOhm Max 10mOhm Max 10mOhm Max 10mOhm Max 10mOhm Max
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
    Size / Dimension 0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm) 0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm) 0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm) 0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm) 0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.272" (6.90mm) 0.272" (6.90mm) 0.272" (6.90mm) 0.272" (6.90mm) 0.272" (6.90mm)