    Signal Transformer SC4020FH-2R2
    Part No.:
    SC4020FH-2R2
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSC4020FH-2R2.pdf
    Description:
    FIXED IND 2.2UH 11A 7.5 MOHM SMD
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Series:
    SC4020FH
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Wirewound
    Material - Core:
    Inductance:
    2.2 µH
    Tolerance:
    ±30%
    Current Rating (Amps):
    11 A
    Current - Saturation (Isat):
    10.2A
    Shielding:
    Unshielded
    DC Resistance (DCR):
    7.5mOhm Max
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.272" (6.90mm)
    Datasheet:
    1. How to order SC4020FH-2R2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SC4020FH-2R2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SC4020FH-2R2?
    Image SC4020FH-100 SC4020FH-101 SC4020FH-150 SC4020FH-1R0 SC4020FH-1R5
    Part Number SC4020FH-100 SC4020FH-101 SC4020FH-150 SC4020FH-1R0 SC4020FH-1R5
    Series SC4020FH SC4020FH SC4020FH SC4020FH SC4020FH
    Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound
    Material - Core - - - - -
    Inductance 2.2 µH 2.2 µH 2.2 µH 2.2 µH 2.2 µH
    Tolerance ±30% ±30% ±30% ±30% ±30%
    Current Rating (Amps) 11 A 11 A 11 A 11 A 11 A
    Current - Saturation (Isat) 10.2A 10.2A 10.2A 10.2A 10.2A
    Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
    DC Resistance (DCR) 7.5mOhm Max 7.5mOhm Max 7.5mOhm Max 7.5mOhm Max 7.5mOhm Max
    Q @ Freq - - - - -
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
    Features - - - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm) 0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm) 0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm) 0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm) 0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.272" (6.90mm) 0.272" (6.90mm) 0.272" (6.90mm) 0.272" (6.90mm) 0.272" (6.90mm)