    Signal Transformer SC4020FH-220
    Part No.:
    SC4020FH-220
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSC4020FH-220.pdf
    Description:
    FIXED IND 22UH 3.5A 63 MOHM SMD
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Series:
    SC4020FH
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Wirewound
    Material - Core:
    Inductance:
    22 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    3.5 A
    Current - Saturation (Isat):
    3.7A
    Shielding:
    Unshielded
    DC Resistance (DCR):
    63mOhm Max
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.272" (6.90mm)
    Datasheet:
    1. How to order SC4020FH-220 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SC4020FH-220 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SC4020FH-220?
    Image SC4020FH-100 SC4020FH-101 SC4020FH-150 SC4020FH-1R0 SC4020FH-1R5
    Part Number SC4020FH-100 SC4020FH-101 SC4020FH-150 SC4020FH-1R0 SC4020FH-1R5
    Series SC4020FH SC4020FH SC4020FH SC4020FH SC4020FH
    Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound
    Material - Core - - - - -
    Inductance 22 µH 22 µH 22 µH 22 µH 22 µH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 3.5 A 3.5 A 3.5 A 3.5 A 3.5 A
    Current - Saturation (Isat) 3.7A 3.7A 3.7A 3.7A 3.7A
    Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
    DC Resistance (DCR) 63mOhm Max 63mOhm Max 63mOhm Max 63mOhm Max 63mOhm Max
    Q @ Freq - - - - -
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
    Features - - - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm) 0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm) 0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm) 0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm) 0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.272" (6.90mm) 0.272" (6.90mm) 0.272" (6.90mm) 0.272" (6.90mm) 0.272" (6.90mm)