    Signal Transformer SC3340F-681
    Part No.:
    SC3340F-681
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSC3340F-681.pdf
    Description:
    FIXED IND 680UH 640MA 1.2OHM SMD
    Inductance:
    680 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    640 mA
    Current - Saturation (Isat):
    1A
    DC Resistance (DCR):
    1.2Ohm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm)
    Height - Seated (Max):
    0.450" (11.43mm)
    Datasheet:
    1. How to order SC3340F-681 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SC3340F-681 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SC3340F-681?
    Material - Core - - - - -
    Inductance 680 µH 680 µH 680 µH 680 µH 680 µH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 640 mA 640 mA 640 mA 640 mA 640 mA
    Current - Saturation (Isat) 1A 1A 1A 1A 1A
    Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
    DC Resistance (DCR) 1.2Ohm Max 1.2Ohm Max 1.2Ohm Max 1.2Ohm Max 1.2Ohm Max
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
    Size / Dimension 0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm) 0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm) 0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm) 0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm) 0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm)
    Height - Seated (Max) 0.450" (11.43mm) 0.450" (11.43mm) 0.450" (11.43mm) 0.450" (11.43mm) 0.450" (11.43mm)