    Signal Transformer SC3340F-471
    Part No.:
    SC3340F-471
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSC3340F-471.pdf
    Description:
    FIXED IND 470UH 710MA 1.1OHM SMD
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Series:
    SC3340F
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Wirewound
    Material - Core:
    Inductance:
    470 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    710 mA
    Current - Saturation (Isat):
    1A
    Shielding:
    Unshielded
    DC Resistance (DCR):
    1.1Ohm Max
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm)
    Height - Seated (Max):
    0.450" (11.43mm)
    Datasheet:
    1. How to order SC3340F-471 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SC3340F-471 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SC3340F-471?
    Image SC3340F-100 SC3340F-101 SC3340F-102 SC3340F-150 SC3340F-151
    Part Number SC3340F-100 SC3340F-101 SC3340F-102 SC3340F-150 SC3340F-151
    Series SC3340F SC3340F SC3340F SC3340F SC3340F
    Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound
    Material - Core - - - - -
    Inductance 470 µH 470 µH 470 µH 470 µH 470 µH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 710 mA 710 mA 710 mA 710 mA 710 mA
    Current - Saturation (Isat) 1A 1A 1A 1A 1A
    Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
    DC Resistance (DCR) 1.1Ohm Max 1.1Ohm Max 1.1Ohm Max 1.1Ohm Max 1.1Ohm Max
    Q @ Freq - - - - -
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
    Features - - - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm) 0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm) 0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm) 0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm) 0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm)
    Height - Seated (Max) 0.450" (11.43mm) 0.450" (11.43mm) 0.450" (11.43mm) 0.450" (11.43mm) 0.450" (11.43mm)