    Signal Transformer SC3340F-221
    Part No.:
    SC3340F-221
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSC3340F-221.pdf
    Description:
    FIXED IND 220UH 1.2A 440MOHM SMD
    Inductance:
    220 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    1.2 A
    Current - Saturation (Isat):
    1.6A
    DC Resistance (DCR):
    440mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm)
    Height - Seated (Max):
    0.450" (11.43mm)
    Datasheet:
    1. How to order SC3340F-221 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SC3340F-221 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SC3340F-221?
    Material - Core - - - - -
    Inductance 220 µH 220 µH 220 µH 220 µH 220 µH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 1.2 A 1.2 A 1.2 A 1.2 A 1.2 A
    Current - Saturation (Isat) 1.6A 1.6A 1.6A 1.6A 1.6A
    Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
    DC Resistance (DCR) 440mOhm Max 440mOhm Max 440mOhm Max 440mOhm Max 440mOhm Max
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
    Size / Dimension 0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm) 0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm) 0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm) 0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm) 0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm)
    Height - Seated (Max) 0.450" (11.43mm) 0.450" (11.43mm) 0.450" (11.43mm) 0.450" (11.43mm) 0.450" (11.43mm)