    Signal Transformer SC3326F-331
    Part No.:
    SC3326F-331
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSC3326F-331.pdf
    Description:
    FIXED IND 330UH 700MA 880MOHM SM
    Inductance:
    330 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    700 mA
    Current - Saturation (Isat):
    1.4A
    DC Resistance (DCR):
    880mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order SC3326F-331 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SC3326F-331 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SC3326F-331?
    Image SC3326F-100 SC3326F-101 SC3326F-102 SC3326F-150 SC3326F-151
    Part Number SC3326F-100 SC3326F-101 SC3326F-102 SC3326F-150 SC3326F-151
    Material - Core - - - - -
    Inductance 330 µH 330 µH 330 µH 330 µH 330 µH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 700 mA 700 mA 700 mA 700 mA 700 mA
    Current - Saturation (Isat) 1.4A 1.4A 1.4A 1.4A 1.4A
    Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
    DC Resistance (DCR) 880mOhm Max 880mOhm Max 880mOhm Max 880mOhm Max 880mOhm Max
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
    Size / Dimension 0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm) 0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm) 0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm) 0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm) 0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm) 0.315" (8.00mm) 0.315" (8.00mm) 0.315" (8.00mm) 0.315" (8.00mm)