    Signal Transformer SC3316FH-6R8
    Part No.:
    SC3316FH-6R8
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSC3316FH-6R8.pdf
    Description:
    FIXED IND 6.8UH 4.5A 22 MOHM SMD
    Inductance:
    6.8 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    4.5 A
    Current - Saturation (Isat):
    5A
    DC Resistance (DCR):
    22mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.394" W (13.00mm x 10.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.250" (6.35mm)
    Datasheet:
    1. How to order SC3316FH-6R8 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SC3316FH-6R8 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SC3316FH-6R8?
    Image SC3316FH-1R0 SC3316FH-1R5 SC3316FH-2R2 SC3316FH-2R7 SC3316FH-3R3
    Part Number SC3316FH-1R0 SC3316FH-1R5 SC3316FH-2R2 SC3316FH-2R7 SC3316FH-3R3
    Material - Core - - - - -
    Inductance 6.8 µH 6.8 µH 6.8 µH 6.8 µH 6.8 µH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 4.5 A 4.5 A 4.5 A 4.5 A 4.5 A
    Current - Saturation (Isat) 5A 5A 5A 5A 5A
    Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
    DC Resistance (DCR) 22mOhm Max 22mOhm Max 22mOhm Max 22mOhm Max 22mOhm Max
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
    Size / Dimension 0.512" L x 0.394" W (13.00mm x 10.00mm) 0.512" L x 0.394" W (13.00mm x 10.00mm) 0.512" L x 0.394" W (13.00mm x 10.00mm) 0.512" L x 0.394" W (13.00mm x 10.00mm) 0.512" L x 0.394" W (13.00mm x 10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.250" (6.35mm) 0.250" (6.35mm) 0.250" (6.35mm) 0.250" (6.35mm) 0.250" (6.35mm)