    Signal Transformer SC3316C-330
    Part No.:
    SC3316C-330
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSC3316C-330.pdf
    Description:
    FIXED IND 33UH 1.2A 334 MOHM SMD
    Inductance:
    33 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    1.2 A
    Current - Saturation (Isat):
    1.4A
    DC Resistance (DCR):
    334mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm)
    Height - Seated (Max):
    0.200" (5.08mm)
    Datasheet:
    1. How to order SC3316C-330 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SC3316C-330 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SC3316C-330?
    Image SC3316C-3R3 SC3316C-100 SC3316C-101 SC3316C-102 SC3316C-150
    Part Number SC3316C-3R3 SC3316C-100 SC3316C-101 SC3316C-102 SC3316C-150
    Material - Core - - - - -
    Inductance 33 µH 33 µH 33 µH 33 µH 33 µH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 1.2 A 1.2 A 1.2 A 1.2 A 1.2 A
    Current - Saturation (Isat) 1.4A 1.4A 1.4A 1.4A 1.4A
    Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
    DC Resistance (DCR) 334mOhm Max 334mOhm Max 334mOhm Max 334mOhm Max 334mOhm Max
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
    Size / Dimension 0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm) 0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm) 0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm) 0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm) 0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm)
    Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm)